NATR. CHLORID. nenätipat, liuos 9 mg/ml 20 ml

300,00 € / l

Tuotekoodi484253

Vaikuttava aine
natriumkloridi
Pakkauskoko
20 ml
Markkinoija
Orion Oyj

check Saatavilla

Muuta tuotemäärää
Natr.Chlorid-nenätipat eli keittosuolatipat on tarkoitettu nenän tukkoisuuden helpottamiseen. 
Käyttötarkoitus plus minus
Natr.Chlorid-nenätipat eli keittosuolatipat on tarkoitettu nenän tukkoisuuden helpottamiseen. Valmiste sopii erityisesti pienille lapsille, joilla kuivunut nenäerite voi aiheuttaa nenän tukkoisuutta. Nenätippojen sisältämä keittosuolaliuos kostuttaa nenän limakalvoja ja pehmentää kuivunutta limaa ja karstaista nenäeritettä siten, että nenä saadaan paremmin tyhjennettyä. Natr.Chlorid-nenätippoja voidaan käyttää myös Nasolin-hoidon ohella nenän aukaisuun. TIpat sopivat myös vastasyntyneille vauvoille.
Annostelu plus minus
3–5 tippaa tiputetaan tukkoiseen sieraimeen tarvittaessa Annos voidaan uusia useita kertoja vuorokaudessa Imeväisikäisten nuhassa kumpaankin sieraimeen 1–2 tunnin välein
Huomioitavaa plus minus
Infektiot saattavat levitä, jos samaa pulloa käytetään useammalla henkilöllä Jos sinulla on yliherkkyyksiä, varmista tuotteen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi Yhteisvaikutuksia ei tunneta Säilytys huoneenlämmössä 15-25 Celcius -astetta.
Yleiset haittavaikutukset plus minus
Noudatettaessa suositeltua annostelua haittavaikutuksia on esiintynyt hyvin vähän Paikalliseen annosteluun voi liittyä hetkellistä nenän kutinaa ja aivastelua
Raskaus ja imetys plus minus
Nenätippoja voi käyttää raskauden ja imetyksen aikana
Säilytys plus minus
Huoneenlämpö (+15C - +25C)
Muut tiedot plus minus
https://spc.fimea.fi/indox/nam/html/nam/humpil/1/23786591.pdf