PAMOL F tabletti, suussa hajoava 500 mg 12 fol

Tuotekoodi009334

Vaikuttava aine
parasetamoli
Pakkauskoko
12 fol
Markkinoija
Orifarm Healthcare Oy

check Saatavilla

Muuta tuotemäärää
Pamol F on mustaherukanmakuinen kipu- ja kuumelääke suussa liukenevana tablettina. Lääke sisältää 500 mg parasetamolia. Se on tarkoitettu vain aikuisten käyttöön.
Käyttötarkoitus plus minus
Pamol F -tabletteja käytetään lievän ja kohtalaisen kivun ja/tai kuumeen, kuten päänsäryn, flunssan oireiden, hammassäryn, jäykkyyden tai kuukautiskipujen, oireenmukaiseen hoitoon. Lääke on mustaherukanmakuinen.
Annostelu plus minus
Aikuisille: suositeltu annos on yksi 500 mg:n tabletti, ja uuden annoksen voi tarvittaessa ottaa aikaisintaan 4 tunnin kuluttua. Parasetamolin kokonaisannos aikuisille on korkeintaan 3000 mg (6 tablettia) vuorokaudessa. Tabletti imeskellään, sitä ei saa pureskella. Tabletti voidaan myös liuottaa puoleen lasilliseen vettä. Tämä lääke on tarkoitettu vain aikuisten käyttöön. Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta.
Huomioitavaa plus minus
Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi.
Yleiset haittavaikutukset plus minus
Tällä lääkkeellä ei ole tunnettuja yleisiä haittavaikutuksia. Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta.
Raskaus ja imetys plus minus
Jos olet raskaana tai imetät, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä. Tarvittaessa Pamol F -valmistetta voidaan käyttää raskauden aikana. Katso tarkemmat ohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta käytöstä pakkausselosteesta.
Säilytys plus minus
Huoneenlämpö (+15C - +25C)
Muut tiedot plus minus
https://spc.fimea.fi/indox/nam/html/nam/humpil/5/25123765.pdf